Domy inteligentne – systemy sterowania osłonami, roletami w domu

Inteligentny dom to nic innego jak zintegrowane sterowanie urządzeniami domowymi. Istnieje wiele systemów sterowania urządzeniami domowymi i po odpowiednim ich ustawieniu oraz skoordynowaniu możemy dostosować dom do indywidualnych potrzeb. Domy inteligentne stały się w ostatnich latach bardzo popularne. W zabieganym świecie w którym coraz trudniej wygospodarować chwilę czasu, dom który „myśli za nas” to rozwiązanie niemal idealne. Co możemy zyskać zakładając system we własnym domu?
Pierwszym bardzo istotnym czynnikiem jest sterowanie oświetleniem. Dzięki odpowiedniemu dopasowaniu instalacji elektrycznej już w chwili jej zakładania możemy uniknąć niepotrzebnego montażu włączników elektrycznych. Lepszym rozwiązaniem jest zamontowanie czujników ruchu, które w zależności od ruchu i oświetlenia zewnętrznego same zapalą światło. Sterownie oświetleniem daje nam także możliwość podłączenia kilku źródeł światła pod jeden włącznik. Dzięki temu będziemy mogli rozświetlić całe pomieszczenie używając tylko jednego włącznika.
Inteligentny dom to także poczucie bezpieczeństwa. W dzisiejszych czasach kiedy każdy poszukuje sposobu na zabezpieczenie się przed potencjalnym włamaniem lub kradzieżą system alarmowy to niezwykle istotny element wyposażenia domu. Możemy nim dysponować poprzez odpowiednie ustawienie systemu. Pozwala on na jednoczesne zamykanie mieszkania i uzbrajanie instalacji alarmowej. System alarmowy może również wysłać SMS informujący o stanie dowolnego wejścia. Dodatkowo umożliwia sterowaniem roletami i żaluzjami antywłamaniowymi. Dodatkowo system pozwala nam na monitorowanie tego co dzieje się w domu. Pozwala na monitorowanie przez internet lub telefon komórkowy sprawdzić czy zamknęliśmy drzwi, wyłączyliśmy żelazko lub zgasiliśmy światło. Dodając do tego systemu kamery oraz alarm, uzyskujemy kompleksowy system monitoringu mieszkania.
Kolejnym atutem tego systemu jest możliwość sterowania wentylacją, klimatyzacją i ogrzewaniem. Pozwala na dowolne sterowanie temperaturą oraz odpowiednie dopasowanie jej do indywidualnych potrzeb. Dzięki zaworom regulacyjnym oraz czujnikom temperatury można dowolnie sterować ogrzewaniem pomieszczeń. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy także zaoszczędzić ponieważ system zużywa tylko tyle energii, ile faktycznie potrzebuje do utrzymania odpowiedniej temperatury.
Należy także wspomnieć, że można cały system zintegrować.Oznacza to, że za pomocą jednego inteligentnego klawisza lub panelu LCD możemy sterować zarówno oświetleniem, jak i roletami, ogrzewaniem.