Inteligencja własnego domu

Na pewno, w najbliższej przyszłości przyjdzie czas, że nasze domy będą mogły być inteligentniejsze od nas. Dzisiejszy rozwój technologii sprawia, że nasze domy myślą, a my przy pomocy odpowiednich czujników i sensorów możemy nimi sterować na odległość. Włączanie światła za pomocą pilota lub naszego głosu to chyba najprostsza czynność jaką może „wykonać” nasz dom. Inteligentny dom to taki dom, który nas obudzi, podniesie żaluzje w oknach, w którym na odległość włączymy ogrzewanie, który wyszuka nam potrzebne informacje w internecie, włączy nam muzykę i odpowiednie programy telewizyjne oraz pomoże nam zaparzyć kawę.
Inteligencja naszego domu, co prawda, nie sprawia, że możemy z nim porozmawiać i uznać go za swojego przyjaciela, ale możliwe jest, że jest to kwestia przyszłości.

Po zainstalowaniu w domu odpowiedniego systemu, możemy spokojnie nim sterować, w dużej mierze najważniejsze jest tutaj sterowanie oświetleniem. Ogólnie mówi się aż o 5 sposobach sterowania własnym domem, chociaż dla laików i ludzi nie wtajemniczonych najprostszym i najbardziej znanym sposobem sterowania domem jest zwykłe klaśnięcie.
Dzisiaj, przy coraz to bardziej nowoczesnej technice, możemy już mówić o sterowaniu domem przy pomocy: włączników, pilotów, telewizora, mobilnych urządzeń typu tablety i smartfony oraz paneli dotykowych.
Oryginalne wzory i niepowtarzalny design przeróżnych kontaktów czy samych paneli dotykowych sprawia, że urządzenia te w niczym nie przypominają zwykłych, ściennych kontaktów. Dzięki technice, z łatwością możemy dom przygotować na nasze przybycie, ogrzać go i oświetlić z odległości, oraz nawet stworzyć specjalne realistyczne symulacje naszej obecności, podczas gdy jesteśmy zdecydowanie z dala od naszego domu. Domy inteligentne, domy przyszłości i marzeń powoli stają się realistyczną rzeczywistością, a ich użyteczność zdecydowanie poprawia nam jakość i komfort naszego życia. Mieszkając w tego typu domu czujemy się komfortowo, wiemy, że nasz dom to nie zwykły budynek, a inteligentny twór, do którego zawsze chcemy wrócić.
Innowacja i nowoczesność to coś, dzięki czemu za chwilę domy będą nie tylko myślały ale i czuły, co sprawi, że przebywanie nasze we własnym domu będzie rodem z filmu i powieści science fiction, a my sami będziemy bohaterami sterującymi najważniejszymi funkcjami w naszym domu.
Dzisiaj należałoby więc się cieszyć, że marzenia z nieodległej przeszłości stały się rzeczywistością, że możliwości myśli ludzkiej i pragnienia zwykłego człowieka, zrealizowały się. Co prawda stworzenie systemu inteligentnego domu to jeszcze nie rozwój myśli i technologii kosmicznej, ale już duży krok do przodu.