Sprężarka śrubowa – sprężarki przemysłowe w budownictwie
Sprężarka śrubowa to maszyna, która składa się z filtru ssania z wkładem papieru mikrofiltracyjnego, wielofunkcyjnego regulatora ssania, wtryskiwarki oleju, członu sprężania, zbiornika separacji oleju, wkładu separatora oleju, zawora zwrotnego ciśnienia minimalnego, chłodnicy oleju, mikrofiltra oraz oziębiacza. Sprężarka śrubowa tym różni się od innego rodzaju sprężarek, że sprężanie gazu spowodowane jest w niej zmniejszaniem się przestrzeni pomiędzy pracującymi śrubami. Od konstrukcji sprężarki zależna będzie wartość sprężu w tego typu sprężarkach. Nowoczesne sprężarki śrubowe są coraz mniejsze, właśnie tę kompaktowość starają się uzyskać ich producenci i konstruktorzy. Pracujący także nad uzyskaniem coraz łagodniejszego pozbawionego wibracji rozruchu.
Sprężarki śrubowe stosuje się zazwyczaj kolejnictwie, tam gdzie coraz mniej popularne stają się hałaśliwe sprężarki tłokowe. Dużą popularnością cieszą się one również w instalacjach przemysłowych, gdzie dostarczają sprężonego powietrza. Znajdziemy je również na placach budowy. Dlaczego warto wybrać sprężarki śrubowe? Przede wszystkim na występujący w nich brak pulsacji powietrza, niski poziom hałasu, wysoką jakość powietrza, która zmniejsza koszty ich eksploatacji. Utrzymanie sprężarek śrubowych nie jest zbyt kosztowne, a przy tym ich niewielkie gabaryty sprawiają, że nie zajmują zbyt wiele miejsca.
A jak w ogóle działa sprężarka śrubowa? Otóż sprężanie w tego rodzaju sprężarkach odbywa się na zasadzie zazębiania wirników o naciętej linii ślimakowej zwanej śrubową. Linia jednego z wirników wchodzi we głębienie drugiego. Działające w taki sposób wspólnie wirniki obracają się w przeciwnych kierunkach. Jeśli sprężarka jest smarowana olejem to wirnik główny napędza wirnik bierny. Zaletami takich śrubowych modułów jest ich duża wytrzymałość oraz efektywność. Sprężarek śrubowych używać można przez 24 godziny na dobę, dlatego świetnie sprawdzają się w przedsiębiorstwach, które pracują ciągle. Niewątpliwą zaletą jest ich cicha praca, oraz możliwość łatwej regulacji ustawień parametrów poprzez panel sterujący.